Léčba

Stejně jako chráníte svoje zdraví, měli byste chránit i zdraví svého počítače. U člověka to dělá imunitní systém, u počítače tzv. antivirus, antivirový program, případně další pokročilé nástroje (firewall, ...).

Prevence


Pokud používáte systém Windows, nikdy z něj asi nebudete mít nedobytný hrad (z hlediska bezpečnosti je mnohem lepší systém Linux; jednak není tolik děravý a druhak většina hackerů, tedy lidí, kteří viry vytvářejí, se zaměruje na Windows kvůli jeho velkému rozšíření mezi uživateli).

Aby byl Váš počítač v dobré kondici, je třeba minimálně:

  1. udržovat systém aktuální (instalovat aktualizace systému, které spravují některé díry, kterými se do něj viry mohou dostat)
  2. používat kvalitní antivirový program
  3. neotvírat pochybné odkazy a přílohy mailů
  4. chovat se na internetu bezpečně, nechodit na pofidérní weby, nepoužívat torrenty apod.
  5. neinstalovat programy z neoficiálních stránek
  6. při instalaci programů číst, co vše se hodlá instalovat (často je u programů zdarma nějaké ale - třeba, že se zároveň nainstaluje nějaká lišta do prohlížeče apod.)
  7. nepřipojovat do počítače neznámé flešky a jiné datové nosiče
  8. v případě, že se počítač chová nestandardně, okamžitě nechat provést kontrolu antivirem, případně svěřit někomu, kdo tomu více rozumí a hlavně jej dále nepoužívat!!!

Antivirové programy

Antivirus je takový hlídač, který kontroluje, zda se v počítači neděje něco nekalého. Má velkou databázi virů a je tak i schopný některé zachytit dříve, než začnou škodit, případně již nalezený virus zlikvidovat. Je ale potřeba dodat, že taková ochrana není nikdy 100%, proto je třeba zároveň dbát na zmíněné rozumné chování při surfování internetem.

Existuje mnoho programů pro domácí užití zdarma. Záleží ale na vás. Příklady nejznámějších antivirových programů:
  • Avast (můj oblíbený, používám, když někomu spravuji počítač; český, jednoduchý, zdarma a bez nutnosti registrace)
  • AVG
  • Kaspersky
  • Norton
  • ...
Pro výběr také doporučuji případně pohledat, který antivirus má nejlepší výsledky - zadejte do google "srovnání antivirů" (pro rok 2017 třeba https://www.antivirovecentrum.cz/aktuality/srovnani-antiviru.aspx)

Léčení

Co když přece jen k nákaze dojde? Jak odstranit takový vir? Mohlo by se zdát, že nejjednodušší je pravidelná kontrola antivirem a odstranění případné infiltrace.

Pokud se jedná ale o sofistikovanější potvoru, může se stát, že ji antivirus nenajde. Pak je dobré podívat se do spuštěných procesů a pokusit se odhalit, co vám v počítači tropí neplechu. Klíčové je odhalit, o jaké napadení se jedná a pohledat na internetu řešení (například zadání názvu podezřelého procesu), případně specializované programy na jeho odstranění (ale to už je opět riziko, pokud to nepochází z nějakého důvěryhodného zdroje).

Pokud je nákaza rozsáhlá a počítač jste s ní používali delší dobu, je ale asi nejlepší řešení přeinstalovat raději celý operační systém.

Zároveň je dobré změnit hesla k účtům, ke kterým jste se během nákazy přihlašovali.